Vrcholný barok – dámská móda – účesy, obuv, doplňky

Doplňky:

Velké kožešinové límce, dlouhé rukavice, rukávníky, vějíře, slunečníky, které chránily pleť před sluncem, jako opora při chůzi na vysokých podpatcích se používala lehká ozdobná hůl, ženy i muži zdobili svoje oděvy převážně stejnými módními doplňky a zdá se, že do ženského odívání přecházeli módní detaily z mužského, na kabátcích najdeme stejné kovové krajky, prýmky a výšivky, stuhy a rozety, ani motivy se nelišily, nejčastěji se objevovaly barevné realistické květy i další ornamenty jako např. mřížka, pletené i šité a výšivkou i krajkou zdobené bezprsté rukavice, ozdobné krajkové kapesníčky a rukávníky doplňovaly oblečení obou pohlaví.

Účesy:

Na rozdíl od mužů nenosily ženy paruky a na vrcholku složitého, stuhami propleteného účesu šlechtičen se skvěl nanejvýš malý trojcípí krajkový čepeček, z toho se patrně vyvinula neobvyklá ozdoba hlavy, připomínající tvarem píšťaly varhan, známá jako fontange (dle paní de Fontange), měšťanské ženy nosily na hlavě rozmanitě tvarované vyšívané čepce s krajkami.

Obuv:

Hodně vystřižené, špičaté s vysokými podpatky, boty ke kotníkům, upevňované k noze ozdobně vázanými stuhami nebo sponami.

Fontange byl účes nad čelem vy

Copyright © 2010 - 2017 TextilForum.cz

Eshop vytvořil Webový servis